FLUTD

A macskák alsó húgyúti (húgyhólyag, húgycsõ) megbetegedései meglehetõsen gyakran fordulnak elõ.

Kiváltó ok:

Macskák esetében leggyakrabban nem a "klasszikus" húgykövességgel állunk szemben, hanem a kandúr macskák húgycsövét (részben vagy teljesen) elzáró szemcsés, kásaszerû anyaggal, az ún. " grit "-tel találkozunk. A betegség azért fordul elõ zömében kandúroknál, mert nekik hosszú, kanyargós lefutású, szûk húgycsövük van, melynek üregében könnyen lerakódhat a hólyagból származó "homok". (A nõstények rövid, egyenes lefutású, tág húgycsövén keresztül ezek a homokszerû szemcsék könnyen és gyorsan eltávozhatnak). Fajtadiszpozíció is szerepet játszik a betegség kialakulásában: egyes fajtákban (pl. perzsa, sziámi) gyakrabban találkozunk a kórképpel.

Ezek az apró kövek úgy jönnek létre, hogy egy szerves "mag"-ra (melyet rendszerint a húgyszervek gyulladása kapcsán levált hámsejtek alkotnak) kívülrõl szervetlen kristályok rakódnak.

Ezen szervetlen kristályok milyensége alapján nevezzük el õket. Az esetek mintegy 80-90%-ában ún. struvit kövekkel találkozunk (elenyészõ számban oxalát, urát vagy cisztin kövek képzõdnek).

A kõképzõdés szempontjából hajlamosító tényezõnek számít a húgyszervek gyulladása, vitaminhiány, kevés folyadékfogyasztás, vizeletkoncentráció, vizeletpangás, lúgos pH-jú vizelet. (ezért érdemes a betegek vizeletét savanyítani pl. aszkorbinsavval vagy methioninnal).

Tünetek:

Korai stádiumban az hívja fel az állattartó figyelmét a bajra, hogy a macska gyakran megy az alomra, és rendszerint kis mennyiségû vizeletet ürít vagy a vizeletürítés sikertelen. Késõbb a vizelet már elszínezõdik, rózsaszínû, majd élénk vörös (véres) lehet. Az állandó (csillapíthatatlan) vizelési inger (irritáció) következtében az állat már nem csak a megszokott helyén (alomban) próbál vizelni, hanem - több-kevesebb sikerrel - szokatlan helyeken is "nyomot hagy".

Elõrehaladott esetben a vizeletürítés lehetetlenné válik, a cica fájdalmat jelez (keservesen nyávog), hasa kidomborodik, bágyadt, rosszkedvû és étvágytalan lesz. A betegek gyakran nyalogatják a péniszüket. A betegség tüneteinek észlelésekor haladéktalanul állatorvoshoz kell fordulni , mert - teljes húgycsõelzáródás esetén - az elváltozás orvosi segítség nélkül 24-48 órán belül következetesen halálhoz vezet.

Gyógykezelés, megelõzés:

Enyhe (rendszerint csak a részleges elzáródással járó) esetekben antibiotikum, gyulladáscsökkentõ és görcsoldó adása mellett a kõ típusának megfelelõ (kõképzõdést gátló, ill. kõoldó) gyógytáp etetése is megoldhatja a problémát.

Súlyosabb esetben elkerülhetetlen a húgycsõ-katéterezés, a hólyag átöblítése speciális kõoldó oldattal és a húgyhomok eltávolítása. A korai kiújulás megakadályozására a húgycsõbe vezetett katétert a praeputium bõréhez varratokkal rögzítjük (2-3 nap után eltávolítjuk). A betegség késõbbi (hónapokkal, évekkel) ismételt elõfordulását viszont csak megfelelõ tápok etetésével (pl. Royal Canin "Urinary S/O") elõzhetjük meg. Vannak esetek, amikor a katéter felvezetése lehetetlen, ilyenkor életmentõ célzattal szükség lehet a hólyag hasfalon keresztül történõ csapolására vékony tûvel. Természetesen mind a katéterezést, mind a hólyagcsapolást kíméletes altatás mellett végezzük. Csak a legvégsõ esetben jöhet szóba a betegség drasztikus mûtéti megoldása (ún. perinealis urethrostomia).