Az élőskődő

A kullancsok ízeltlábú külsõ élõsködõk. Vérszívásuk mellett legnagyobb jelentõségük abból adódik, hogy az állat és az ember számos betegségét okozó kórokozók (vírusok, baktériumok, egysejtûek) hordozói és terjesztõi lehetnek. Sajnálatos módon egyre gyakoribbá váltak a kullancscsípéssel terjedõ kórokozók okozta megbetegedések a kisállatok körében.

A kullancsok fõleg a dúsabb növényzetû ligetes, fás, bokros területeken fordulnak elõ különösen nagy számban, de napjainkban már szinte mindenhol jelen vannak. Olyan kutyák is találkozhatnak kullanccsal, amelyeket ki sem visznek a családi ház kertjébõl. A kullancsokkal legnagyobb számban a tavaszi és õszi hónapokban találkozhatunk, azonban enyhe tél esetén gyakorlatilag egész évben számolnunk kell a kullancsok jelenlétével.

Hazánkban a kutya babesiosis át okozó Babesia canis, a kutya és az ember Lyme-kór ját elõidézõ Borrelia burgdorferi és az ember ún. kullancsencephalitis ét okozó flavivírusok terjesztésében játszanak nagyon fontos szerepet.

Mivel a kullancsok (ahogy azt már említettem) gyakorlatilag mindenhol jelen vannak környezetünkben, ezért az ellenük történõ védekezésnek elsõdleges célja az, hogy ez a külsõ élõsködõ ne kerüljön közvetlen kontaktusba kedvencünkkel. Ezt, a kullancsokat távoltartó (ún.repellens hatású) készítmények alkalmazásával érhetjük el.

Tapasztalataink szerint a leghatékonyabbnak a spot on (bõrre csöppenthetõ) készítmények és a nyakörvek bizonyultak.

A spot on készítmények (pl. Frontline, Advantix) könnyen és gyorsan alkalmazhatóak, általában 1 hónapos védettséget biztosítanak.

Sok fajta nyakörv kapható a piacon, de a kullancsok elleni hatékony védekezésben csupán néhány állja meg a helyét. A jó minõségû nyakörvek (pl. Kiltix) mintegy fél évre biztosítanak védelmet.