Mikrochip

Az elmúlt években az elektronikus megjelölés és adatnyilvántartás a kedvenc állatok esetében fokozatosan el kezdte kiszorítani az elavult tetoválást.

Az egyedi, elektronikus állatmegjelölõ rendszer részei az állatba beültetett mikrochip, a leolvasó készülék és az adatbank.
A mikrochip leolvasásakor egy 15 számjegybõl álló kód jelenik meg a leolvasó kijelzõjén, mely egyértelmûen azonosítja az adott állatot.

A beültetés során az állatorvosok egy steril, egyszer használatos eszközzel a bõr alá helyezik a chipet. A beültetés helye Európában, kutyán és macskán a nyak bõre alatt, bal oldalon található.

Valamennyi állatfajnak ugyanazokat a 2 x 11 milliméter nagyságú mikrochipeket helyezik be.

A rádióhullámon mûködõ leolvasás néhány centiméter távolságról történik.

A nyílvántartó rendszerben (adatbank) az állat adatait (név, faj, fajta, nem, szín, születési dátum), a mikrochip adatait (mikrochip szám, beültetés dátuma, mikrochip helyezõdése), a tulajdonos adatait (név, lakcím, telefonszám), az oltási adatokat és (ha van) az útlevél adatait rögzítjük.

A mikrochipet beültetõ állatorvos a www.petvetdata.hu internetes oldalra viszi fel az adatokat.

Ha valaki felkeresi az oldalt, és a keresõbe beüti a saját kutyája/cicája chipszámát vagy útlevélszámát, ellenõrizni tudja, hogy az eb/cica szerepel-e ebben a nyilvántartásban. (Amennyiben nem találja, úgy kérheti állatorvosát, hogy végezze el a regisztrációt.)

A nyilvános adatok mindössze a kutya nevét, fajtáját és chipszámát tartalmazzák, ami elegendõ annak ellenõrzéséhez, hogy a keresett eb/cica szerepel a kisállat nyilvántartásban. A gazda adataihoz csak az állatorvos jogosult hozzáférni.
A leolvasott chip száma alapján gyorsan visszakereshető a jogos tulajdonos.
A mikrochip jelenléte semmilyen káros hatással nincs az állatra.
 

        2013. január 1-től minden 4 hónaposnál idősebb kutyát meg kell jelölni elektronikus azonosítóval, azaz mikrochippel.

A chippezéshez hozza magával kutyáját és annak oltási könyvét.

A chip behelyezés pár másodperc, ezt követi 5 perc papírmunka.

Időpont kérése nem szükséges, rendelési időn belül érkezzen.

 

Fontos: ha a regisztráció után bármilyen adatváltozás történik (tulajdonos, cím, telefonszám, elhullás), azt rövid időn belül jelezzék állatorvos felé, hogy a változásokat az adatbátisban módosítsa!