Szaporodásbiológia

Tévhit , hogy a szuka kutyának és a nõstény macskának legalább egyszer szülnie kell!

Nõstény állatok esetében az ivarzás megakadályozásának alapvetõen két módja lehetséges.

1. Végleges , vagyis az ivarszervek eltávolítása mûtéti úton (ivartalanítás). A mûtét elvégzésének legoptimálisabb idõpontja a két tüzelés közötti nyugalmi idõszak.

2. Átmeneti , vagyis gyógyszeres kezeléssel az ivarzás eltolható egy késõbbi idõpontra, vagy elnyomható még a tüzelés kezdetén.

Mi a teendõ, ha már megtörtént a baj, befedezték kedvencüket, de nem szeretnének kölyköket?

1. Az ivarzás befejezõdése után, lehetõleg 30 napon belül a műtéti ivartalanítás.

2. Gyógyszeres kezeléssel a megtermékenyített petesejt beágyazódásának megakadályozása (a párzást követõ 3. és 5. napon adott injekcióval) vagy a vemhesség megszakítása injekcióval maximum a vemhesség 45. napjáig (de ajánlatos inkább 20 napon belül).


Kan kutyák esetében:

1. Suprelorin implantatum:

Gyógyszeres kasztráció (ivartalanítás), ami átmeneti , 6 hónapos idõtartamra szól. A hatóanyag, ami a hím nemi hormon termelõdését felfüggeszti egy mikrokapszulában van, amit bõr alá adunk be. A hatás a beadás után 6-8 héttel alakul ki.

2. Ypozane tabletta:

Jó alternatíva a prosztata problémák kezelésére, ami nagyon gyakori középkorú és idõs, nem ivartalanított kan kutyák esetében. A tablettát egy hétig, kúraszerűen kell alkalmazni, szükség esetén 6 havonta meg lehet ismételni.