Toklász okozta problémák

Szinte minden kutyatulajdonos életét megkeseríti a júniustól szeptemberig tartó "toklász-szezon". Sétáltatás után gyakran nem jut idõ az állat testének és füleinek tüzetes átvizsgálására, ezért az akkor még otthon is könnyen eltávolítható toklász a szõrzetrõl a hallójáratba, illetve a bõr alá jut, és ennek eltávolítása már állatorvosi feladat.

Legnagyobb veszélynek a hosszú szõrű, lógó fülű ebek vannak kitéve (pl.: spaniel).

Leggyakrabban a hallójáratba került toklász okoz problémát. Ennek tünetei: az állat a fejét rázza, esetleg féloldalra tartja, fájdalmasan nyüszög, a fül tövének érintésére felsír. Minden ilyen esetben vizsgáljuk meg az állat fülét, ha a toklász látható, akkor csipesszel távolítsuk el; ha mélyebben ül a hallójáratban, akkor eltávolítását bízzuk szakemberre. Minél hamarabb vigyük kedvencünket orvoshoz, hiszen a toklász az állandó irritáción kívül gennyes külsõ hallójárat gyulladást is kialakíthat, illetve az elhúzódó esetekben a gyulladás a dobhártya átszakadása révén a belsõ fülre is átterjedhet.

Nagyon gyakori eset még, hogy a toklász a szõrzetrõl a bõrbe fúródik, ez szinte bárhol elõfordulhat a testen, de leggyakrabban az ujjak, illetve a talppárnák között. Kezdetben az állat az adott területet csak nyalogatja, rágja, késõbb sántikál, sõt súlyosabb esetben az érintett a lábát nem terheli.

A láb vizsgálatakor az adott terület kipirult, duzzadt, érintésre fájdalmas. Szerencsés esetben sipolynyílás jelzi a toklász bemeneti helyét. Ilyenkor bódításban lehet megkísérelni az idegen test eltávolítását; ha a bemeneti kapu nem látható, akkor két-három napig tartó dunsztkötés felhelyezése segíthet fellobbantani a gyulladást, kialakítani a sipolynyílást.

Viszonylag ritkábban fordul elõ, hogy a toklász szembe kerül. Ilyenkor az állat hunyorog, mancsával a szemét kaparja, a kötõhártya kipirul, a szemhéj megduzzad, az állat a szemét csukva tartja. Amilyen gyorsan csak lehet forduljunk állatorvoshoz, mert a befúródott toklász nemcsak kötõhártya gyulladást okoz, hanem szaruhártya sérülést is kialakíthat.


A fent leírtakból is jól látszik, milyen komoly problémát tud okozni a toklász. Ezért fontos, hogy a séták után minden esetben átvizsgáljuk kedvencünk bundáját, különös tekintettel a lábvégekre és a fülekre. Ilyenkor a szõrzetben található toklász gond nélkül eltávolítható. Ajánlható a hosszú szõrû ebeknél a szõrzet rövidebbre nyírása, az ujjak és a talppárnák közötti szõr kivágása és a fülek belsõ felületén lévõ szõrzet lenyírása.